Zapraszamy do lektury nowego numeru czasopisma „EDUKACJA WYCHOWANIE SPORT”

2022/10/26

W nowym numerze:

Na początek kilka uwag i refleksji po zakończeniu XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Przy czym nie będzie o sportowych wynikach i wielkich gwiazdach tych Igrzysk, ale bardziej o dylematach związanych z odmiennością zimy i lata olimpijskiego. Na przykład odmienności przyjętego od zarania igrzysk letnich i zimowych, rytmu rozgrywania zawodów. Powszechności uprawiania dyscyplin sportu w skali globalnej jako warunku ich obecności w programie igrzysk; wszak  dyscypliny sportów zimowych znane i uprawiane są tylko w części – i to mniejszej – współczesnego świata. Wynikających stąd różnic w oglądalności, zainteresowaniu medialnym igrzyskami zimą i latem. Wreszcie o dylematach Pekińskich – już po raz drugi w historii igrzyska (najpierw latem, a teraz zimą) odbywały się w Pekinie, który jako miejsce na politycznej mapie świata budzi u wielu ogromne kontrowersje…

W kolejnym artykule Maciej Słowak prowadzi swoją myśl wokół różnych aspektów, a wręcz niuansów, marketingu sportowego. Wszechobecność różnych działań marketingowych narasta, zarówno jako potrzeba czy wręcz konieczność współczesnego sportu; który z jednej strony wymaga coraz większych nakładów choćby na infrastrukturę i zapewnienie nowoczesnych warunków i metod treningu, z drugiej natomiast przestrzeń sportowa okazuje się najbardziej atrakcyjną dla prezentacji marki, sprzedaży reklam i w ogóle generowania wielkich pieniędzy przez sport.

Autorzy kolejnego tekstu (Monika Naczk i Jacek Dembiński) zapowiadają interesujący wywód i wnioski. Są to bowiem, z jednej strony zawodowa koszykarka grająca w silnej ekstraklasie Hiszpanii, z drugiej doświadczony trener koszykówki i badacz tej dyscypliny sportu. Analizie poddano drużynę hiszpańskiej ekstraklasy z Moniką Naczk w składzie pod kątem efektywności gry poszczególnych piątek. Celem głównym pracy było stworzenie profilów koszykarek badanego zespołu, a także ocena ich sprawności działania w wybranych meczach sezonu 2020/2021.

Henryk Norkowski przedstawia natomiast efekty badań zespołu piłkarzy ręcznych polskiej superligi. Celem jest analiza wskaźników poziomu wydolności tlenowej i beztlenowej 15 zawodników w kontekście wymogów energetycznych gry na poziomie profesjonalnym. Wydolność tlenową określano na podstawie progresywnej próby wysiłkowej do odmowy na bieżni mechanicznej. Wydolność beztlenową oceniano na podstawie próby polegającej na wykonaniu 6 maksymalnych 10 sekundowych wysiłków na cykloergometrze rowerowym. Wyniki testu wydolności tlenowej wykazały niski poziom prędkości biegu na progu przemian anaerobowych. Wyniki wydolności beztlenowej wykazały także niski poziom mocy maksymalnej rozwijanej w każdym powtórzeniu wysiłku testowego. Artykuł ciekawy choćby przez wzgląd na autora – wybitnego znawcę i trenera piłki ręcznej w Polsce i za granicą, teoretyka teorii sportu i teorii treningu sportowego

Kolejne doniesienie tego numeru dotyczy badań nad organizacją i efektami współpracy WSEWS z Ukraińską Szkołą „Materynka” w Warszawie. Oksana i Jerzy Telak na tle współczesnej sytuacji Unii Europejskiej i Ukrainy, procesów migracyjnych i fali uchodźców wywołanego wojną Rosyji z Ukrainą przedstawili aktywność edukacyjną środowiska ukraińskiego w Warszawie w okresie 2016-2022, ze szczególnym wykazaniem działań podjętych od 24 lutego do 30 kwietnia 2022 r. W trakcie badań podjęto też ocenę i wnioskowanie wynikające z zaangażowania w pomoc dzieciom z „Materynki” w zajęciach WF prowadzonych przez WSEWS.

Jarosław Płusa przybliża nam Nordic Walking jako formę aktywności fizycznej od momentu jej powstania do zagoszczenia i popularyzacji w Polsce. Ukazuje marsz z kijami jako uniwersalną formę aktywności oraz jej prozdrowotne efekty pod warunkiem opanowania techniki marszu oraz regularnego podejmowania. Przedstawia też prawidłową technikę marszu oraz metodykę nauczania według kanonu „10 kroków”.

Jerzy Telak i Jakub Tomaszewski przedstawiają natomiast swoisty fenomen OSP w Szeligach z jej Jednostką Ratownictwa Wodnego. Prezentacja ratowników w Szeligach i ich historii pokazuje, że zapisali oni na swoich kartach wiele sukcesów, świadcząc rzetelne usługi ratownicze na obszarach wodnych, w szczególności na Jeziorze Selment. Pokazują to również wyniki badania opinii metodą sondażu diagnostycznego przeprowadzone przez obu autorów.

Kolejny autor tego numeru podejmuje rozważania o przygotowaniu fizycznym żołnierzy zawodowych. Grzegorz Przybysz mówi o metodach kształtowania sprawności fizycznej – zdolności do efektywnego wykonania pracy mięśniowej – również w kontekście przygotowania do walki, co jest szczególnie ważne z perspektywy i charakteru służby wojskowej.

Na koniec prezentujemy fragmenty bardzo interesującej pracy magisterskiej Tymoteusza Neüff o polskich piłkarzach w niemieckiej Bundeslidze. Jest to oczywiście duży skrót obszernej pracy, która – o czym z satysfakcją informujemy zainteresowanych – będzie wydana przez WSEWS w formie książkowej. Szczególnie ciekawe jest porównanie biografii dwóch bodaj najwybitniejszych polskich piłkarzy – Ernesta Wilimowskiego i Roberta Lewandowskiego.  Obaj wybitni piłkarze, ale realizujący swoje marzenia i pasję w jakże różnych czasach… (SW)

Zapraszamy do lektury (kliknij)pdf